Blog

Ako by sme sa mali starať o nábytok v závislosti na konečnej úprave?

13.01.2015 14:59

Drevený nábytok vyrobený zo surového dreva je treba udržiavať prípravkom, ktorým sú pokryté.

Lakovaný nábytok

Drevený nábytok je snom mnohých ľudí, pridávajú čaro každému priestoru, ale vyžaduje zručnosti riadnej starostlivosti. Najbežnejšiou úpravou nábytku je lakové moridlo alebo krycí náter - preto na trhu je k dispozícii veľmi veľa prostriedkov pre starostlivosť o tento typ nábytku. Pre čistenie takého nábytku môžete použiť vlhkú handričku a detergenty na umývanie riadu, alebo univerzálnu kvapalinu. Prostriedky, špeciálne navrhnuté pre starostlivosť o lakovaný nábytok sú všetkého druhu mlika, spreje alebo pasty.

Voskovaný nábytok

Voskovaný nábytok je pokrytý, ako názov napovedá, vrstvou vosku. Pri ich ošetrovaní stojí za to využiť mlieko, v ktorého zložení je o.i. ​​vosk. Povrch voskovaného nábytku by mala byť utieraný mäkkou bavlnenou handričkou. Aby sa zabránilo vzniku farebných škvŕn  alebo rozpustení vrstvy vosku na nábytok neukladajte horúce alebo vlhké predmety. Avšak, v prípade, že došlo k poškodeniu povrchu, je nutné, aby opätovne voskovať poškodenú časť. Nepoužívajte vlhké handričky, agresívne chemické čistiace prostriedky, napr. kuchynské čistiace prostriedky, pretože môžu spôsobiť odfarbenie a poškodenie nábytku. Tiež nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli ničiť povrchy nábytku. Neodporúčame používať príliš intenzívne prostriedky pre starostlivosť a údržbu. Vyvarujte sa priameho ukládania na lakované povrchy horúcich predmetov. Voskovaný nábytok vyžaduje pravidelnú obnovu. Pravidelne aplikovať na suchý a čistý nábytok tenkú vrstvu vosku bavlnenou handričkou. Po zaschnutí vyleštite nábytok. Všeobecne platí, že pri voskovanom nábytku je treba sa vyhýbať veľkému množstvu vlhkosti. Prach s voskovaného nábytku by mal byť odstránený mäkkou handričkou, aby sa zabránilo jeho vstupu do štrukúry drevenice. Handrička môže byť mierne vlhká.

Olejovaný nábytok

V prípade naolejovaného nábytku sa odporúča trieť každé 2-3 mesiace čistou handričkou namočenou v oleji. Toto ošetrnie je nielen skvelá údržba nábytku, ale umožňuje dôkladné čistenie. Vzhľadom k tomu, že drevený nábytok absorbuje olej veľmi pomaly, trenie je potrebné vykonávať systematicky v intervale 2-3 mesiacov. Tak na povrchu vzniká nová ochranná vrstva, ktorá nakoniec preniká do hlbších častí dreva. Ošetrenie olejovania dreveného nábytku, spôsobuje, že získava lepší vzhľad, škvrny a škrabance sa stavajú neviditeľné a to isté drevo je ťažšie. Voskovaný a olejovaný nábytok sú stále viac populárne, vzhľadom k ich ekologickému charakteru.   Vo väčších obchodoch a hypermarketoch ľahko nájdeme prípravky na údržbu tohto typu nábytku.
 

Piotr Morawski

O autorovi: Piotr Morawski pracuje vo firme Made of Wood Group. Je webamastrom a špecialistom internetového marketingu. Zaoberá sa tiež technológiami produkcie drevených nábytkov a má bohaté vedomosti o matracoch značky M&K Koło foam.

Pridaj sa k Piotr Morawski na Google+

Webová stránka: www.haciendanabytok.sk

 

Prehľad vybraných druhov exotického dreva

07.10.2014 10:41

Veľká obľúbenosť exotického dreva má svoje opodstatnenie. Jeho nadpriemerné vlastnosti, kresba letokruhov a farba zapríčinili, že má čoraz viac nadšencov. Z exotického dreva vznikajú nielen výnimočne pekné nábytky, ale aj odolné podlahy, schody, dvere a obklady. Nábytky sú často vyrábané v koloniálnom štýle a - ako sme sa už mnohokrát mohli presvedčiť - exotické drevo si svoje uplatnenie nájde aj v úplne moderných bytoch.
 

Problémom pri kúpe nábytkov z exotického dreva je hlavne nedostatočná informovanosť o jednotlivých druhoch. Niektoré z nich sú dokonca takmer úplne neznáme. Nakupovanie nábytku tohto typu pripomína veľký experiment, ktorý môže občas skončiť krokom vedľa. Samozrejme, najrozumnejším riešením je počúvať rady predajcov so znalosťou konkrétnych druhov exotického dreva. Nezaškodí však, ak sa o nich niečo dozviete sami. Výhodné je bližšie poznať práve tie menej populárne. Často totiž rezignujeme z ich kúpy len preto, lebo o nich nemáme dostatok vedomostí.


Na trhu s exkluzívnym dreveným nábytkom sa čoraz väčšej obľube teší americká čerešňa. Drevo je typické predovšetkým svojou bohatou farebnosťou prechádzajúcou od tmavo červených odtieňov až po spojenie červenej a hnedej farby. Výrobcovia, ktorí ho často využívajú, chvália jeho poddajnosť pri spracovaní. Drevo je elegantné a má typické mierne škvrnky hnedej farby, ktoré mu dodávajú nezvyčajný pôvab. Americká čerešňa sa využíva hlavne pri výrobe nábytkov určených na používanie v interiéri, čo sa oplatí mať na pamäti, pretože pod vplyvom slnečných lúčov môže drevo trochu stmavnúť.

 

Zatiaľ čo americká čerešňa je ešte stále vnímaná ako určitá novinka, drevo okoume je v Európe známe už niekoľko desiatok rokov. Jeho vlasťou sú tropické lesy strednej Afriky. Stromy, z ktorých sa vyrábajú exkluzívne drevené nábytky vyrastajú až do výšky približne 40 metrov a majú dvojmetrový priemer. Producenti používajú drevo okome predovšetkým z dôvodu jednoduchého obrábania a neobyčajnej stability. Záujem klientov vzbudzuje toto drevo svojím zaujímavým sfarbením. Nábytky je totiž možné objednávať v rôznych odtieňoch počínajúc ružovo-lososovým a končiac tmavoružovým. Dyha okoume (v takej forme sa tento druh dreva využíva najčastejšie) si svoje uplatnenie našla aj pri produkcii exteriérových nábytkov.

 

Ak sa Vám drevo okoume zdá málo originálne a lákajú Vás sú umelecké nábytky, ktoré je možné označiť za „jediné svojho druhu”, možno Vás zaujme drevo sipo známe tiež ako utile (názov používaný hlavne v Nigérii a Ghane). Sipo je variantom mahagónu, s ktorým sa môžete stretnúť tak vo východnej, ako aj v západnej a strednej Afrike. Pozornosť zákazníkov priťahuje hlavne fakt, že ide o veľmi stabilné drevo, ktoré nemá sklony praskať. Na rozdiel od niektorých druhov exotického dreva sa sipo vyznačuje veľkou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a treba tiež spomenúť, že nábytky, ktoré sú z neho vyrobené, sú odolné voči mechanickým poškodeniam. Produkty z dreva sipo majú najčastejšie hnedo-červenú farbu a v prípade úpravy leštením potešia oko hodvábnym leskom.

 

Ľudia, ktorí sa rozhodujú o kúpe nábytkov z exotického dreva, nájdu na trhu dostatočne širokú ponuku produktov. Poznávacím znakom týchto nábytkov je o niečo vyššia cena a množstvo výnimočných vlastností. Pred urobením posledného rozhodnutia si však treba uvedomiť možné následky. Každý druh exotického dreva má totiž svoje špecifiká, a preto sa nemusí hodiť práve k Vášmu typu zariadení.
 

Piotr Morawski

O autorovi: Piotr Morawski pracuje vo firme Made of Wood Group. Je webamastrom a špecialistom internetového marketingu. Zaoberá sa tiež technológiami produkcie drevených nábytkov a má bohaté vedomosti o matracoch značky M&K Koło foam.

Pridaj sa k Piotr Morawski na Google+

Webová stránka: www.nabytokzmasivu24.sk

 

Kontakt

Drevo technika - Blog. Made of Wood Group

Zamkowa 34
34-200 Sucha Beskidzka
Małopolska
Poľsko

+48 537 437 500

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: