Prehľad vybraných druhov exotického dreva

07.10.2014 10:41

Veľká obľúbenosť exotického dreva má svoje opodstatnenie. Jeho nadpriemerné vlastnosti, kresba letokruhov a farba zapríčinili, že má čoraz viac nadšencov. Z exotického dreva vznikajú nielen výnimočne pekné nábytky, ale aj odolné podlahy, schody, dvere a obklady. Nábytky sú často vyrábané v koloniálnom štýle a - ako sme sa už mnohokrát mohli presvedčiť - exotické drevo si svoje uplatnenie nájde aj v úplne moderných bytoch.
 

Problémom pri kúpe nábytkov z exotického dreva je hlavne nedostatočná informovanosť o jednotlivých druhoch. Niektoré z nich sú dokonca takmer úplne neznáme. Nakupovanie nábytku tohto typu pripomína veľký experiment, ktorý môže občas skončiť krokom vedľa. Samozrejme, najrozumnejším riešením je počúvať rady predajcov so znalosťou konkrétnych druhov exotického dreva. Nezaškodí však, ak sa o nich niečo dozviete sami. Výhodné je bližšie poznať práve tie menej populárne. Často totiž rezignujeme z ich kúpy len preto, lebo o nich nemáme dostatok vedomostí.


Na trhu s exkluzívnym dreveným nábytkom sa čoraz väčšej obľube teší americká čerešňa. Drevo je typické predovšetkým svojou bohatou farebnosťou prechádzajúcou od tmavo červených odtieňov až po spojenie červenej a hnedej farby. Výrobcovia, ktorí ho často využívajú, chvália jeho poddajnosť pri spracovaní. Drevo je elegantné a má typické mierne škvrnky hnedej farby, ktoré mu dodávajú nezvyčajný pôvab. Americká čerešňa sa využíva hlavne pri výrobe nábytkov určených na používanie v interiéri, čo sa oplatí mať na pamäti, pretože pod vplyvom slnečných lúčov môže drevo trochu stmavnúť.

 

Zatiaľ čo americká čerešňa je ešte stále vnímaná ako určitá novinka, drevo okoume je v Európe známe už niekoľko desiatok rokov. Jeho vlasťou sú tropické lesy strednej Afriky. Stromy, z ktorých sa vyrábajú exkluzívne drevené nábytky vyrastajú až do výšky približne 40 metrov a majú dvojmetrový priemer. Producenti používajú drevo okome predovšetkým z dôvodu jednoduchého obrábania a neobyčajnej stability. Záujem klientov vzbudzuje toto drevo svojím zaujímavým sfarbením. Nábytky je totiž možné objednávať v rôznych odtieňoch počínajúc ružovo-lososovým a končiac tmavoružovým. Dyha okoume (v takej forme sa tento druh dreva využíva najčastejšie) si svoje uplatnenie našla aj pri produkcii exteriérových nábytkov.

 

Ak sa Vám drevo okoume zdá málo originálne a lákajú Vás sú umelecké nábytky, ktoré je možné označiť za „jediné svojho druhu”, možno Vás zaujme drevo sipo známe tiež ako utile (názov používaný hlavne v Nigérii a Ghane). Sipo je variantom mahagónu, s ktorým sa môžete stretnúť tak vo východnej, ako aj v západnej a strednej Afrike. Pozornosť zákazníkov priťahuje hlavne fakt, že ide o veľmi stabilné drevo, ktoré nemá sklony praskať. Na rozdiel od niektorých druhov exotického dreva sa sipo vyznačuje veľkou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a treba tiež spomenúť, že nábytky, ktoré sú z neho vyrobené, sú odolné voči mechanickým poškodeniam. Produkty z dreva sipo majú najčastejšie hnedo-červenú farbu a v prípade úpravy leštením potešia oko hodvábnym leskom.

 

Ľudia, ktorí sa rozhodujú o kúpe nábytkov z exotického dreva, nájdu na trhu dostatočne širokú ponuku produktov. Poznávacím znakom týchto nábytkov je o niečo vyššia cena a množstvo výnimočných vlastností. Pred urobením posledného rozhodnutia si však treba uvedomiť možné následky. Každý druh exotického dreva má totiž svoje špecifiká, a preto sa nemusí hodiť práve k Vášmu typu zariadení.
 

Piotr Morawski

O autorovi: Piotr Morawski pracuje vo firme Made of Wood Group. Je webamastrom a špecialistom internetového marketingu. Zaoberá sa tiež technológiami produkcie drevených nábytkov a má bohaté vedomosti o matracoch značky M&K Koło foam.

Pridaj sa k Piotr Morawski na Google+

Webová stránka: www.nabytokzmasivu24.sk

 

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: