Ako by sme sa mali starať o nábytok v závislosti na konečnej úprave?

13.01.2015 14:59

Drevený nábytok vyrobený zo surového dreva je treba udržiavať prípravkom, ktorým sú pokryté.

Lakovaný nábytok

Drevený nábytok je snom mnohých ľudí, pridávajú čaro každému priestoru, ale vyžaduje zručnosti riadnej starostlivosti. Najbežnejšiou úpravou nábytku je lakové moridlo alebo krycí náter - preto na trhu je k dispozícii veľmi veľa prostriedkov pre starostlivosť o tento typ nábytku. Pre čistenie takého nábytku môžete použiť vlhkú handričku a detergenty na umývanie riadu, alebo univerzálnu kvapalinu. Prostriedky, špeciálne navrhnuté pre starostlivosť o lakovaný nábytok sú všetkého druhu mlika, spreje alebo pasty.

Voskovaný nábytok

Voskovaný nábytok je pokrytý, ako názov napovedá, vrstvou vosku. Pri ich ošetrovaní stojí za to využiť mlieko, v ktorého zložení je o.i. ​​vosk. Povrch voskovaného nábytku by mala byť utieraný mäkkou bavlnenou handričkou. Aby sa zabránilo vzniku farebných škvŕn  alebo rozpustení vrstvy vosku na nábytok neukladajte horúce alebo vlhké predmety. Avšak, v prípade, že došlo k poškodeniu povrchu, je nutné, aby opätovne voskovať poškodenú časť. Nepoužívajte vlhké handričky, agresívne chemické čistiace prostriedky, napr. kuchynské čistiace prostriedky, pretože môžu spôsobiť odfarbenie a poškodenie nábytku. Tiež nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli ničiť povrchy nábytku. Neodporúčame používať príliš intenzívne prostriedky pre starostlivosť a údržbu. Vyvarujte sa priameho ukládania na lakované povrchy horúcich predmetov. Voskovaný nábytok vyžaduje pravidelnú obnovu. Pravidelne aplikovať na suchý a čistý nábytok tenkú vrstvu vosku bavlnenou handričkou. Po zaschnutí vyleštite nábytok. Všeobecne platí, že pri voskovanom nábytku je treba sa vyhýbať veľkému množstvu vlhkosti. Prach s voskovaného nábytku by mal byť odstránený mäkkou handričkou, aby sa zabránilo jeho vstupu do štrukúry drevenice. Handrička môže byť mierne vlhká.

Olejovaný nábytok

V prípade naolejovaného nábytku sa odporúča trieť každé 2-3 mesiace čistou handričkou namočenou v oleji. Toto ošetrnie je nielen skvelá údržba nábytku, ale umožňuje dôkladné čistenie. Vzhľadom k tomu, že drevený nábytok absorbuje olej veľmi pomaly, trenie je potrebné vykonávať systematicky v intervale 2-3 mesiacov. Tak na povrchu vzniká nová ochranná vrstva, ktorá nakoniec preniká do hlbších častí dreva. Ošetrenie olejovania dreveného nábytku, spôsobuje, že získava lepší vzhľad, škvrny a škrabance sa stavajú neviditeľné a to isté drevo je ťažšie. Voskovaný a olejovaný nábytok sú stále viac populárne, vzhľadom k ich ekologickému charakteru.   Vo väčších obchodoch a hypermarketoch ľahko nájdeme prípravky na údržbu tohto typu nábytku.
 

Piotr Morawski

O autorovi: Piotr Morawski pracuje vo firme Made of Wood Group. Je webamastrom a špecialistom internetového marketingu. Zaoberá sa tiež technológiami produkcie drevených nábytkov a má bohaté vedomosti o matracoch značky M&K Koło foam.

Pridaj sa k Piotr Morawski na Google+

Webová stránka: www.haciendanabytok.sk